Історія

Історія олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 році, коли спортсмени України у складі збірної команди Радянського Союзу вперше взяли участь в Іграх XV Олімпіади в Гельсінкі. З 1952 по 1990 роки олімпійський рух в Україні розвивався та зміцнював свою позицію в житті країни. Українські атлети складали щонайменше чверть кожної олімпійської команди СРСР. Під час Ігор ХХІІ Олімпіади 1980 року деякі матчі футбольного турніру з великим успіхом проводилися в Києві.

10 грудня 1994 року установчими зборами прийнято рішення створити Донецьке обласне відділення Національного олімпійського комітету України і ця дата є офіційною датою його створення.

Відділення Національного олімпійського комітету України в Донецькій області діє у відповідності до положень Олімпійської хартії, Конституції України та чинного законодавства України, Статуту НОК України і свого Положення.

Головами Відділення в різні роки були:

 

Василь Георгійович Хара – 10 грудня 1994-2002 рр.; 1997-2002 рр. – член НОК України;

 

 

Йосип Олександрович Мачаваріані – 03 грудня 2002-2006 роки;

 

 

Анатолій Андрійович Кучеров – 21 листопада 2006-2010 роки, 24 вересня 2010 року-2015 роки;

 

 

Віктор Васильович Ремський – обраний 12 квітня 2017 року на V позачерговій звітно-виборній Асамблеї, переобраний 20 квітня 2021 року на VI звітно-виборній Асамблеї

 

Донеччина може з повним правом пишатися тим внеском, який спортсмени регіону зробили і продовжують робити в спортивну історію України та світову олімпійську історію.

На XVI Олімпійських іграх 1956 року в Мельбурні (Австралія) видатна гімнастка Поліна Астахова виборола золоту та бронзову медалі.

На XVIІ Олімпійських іграх 1960 року в Римі (Італія) Поліна Астахова здобула дві золоті, срібну та бронзову медалі.

На XVIІІ Олімпійських іграх 1964 року в Токіо (Японія) Поліна Астахова отримала дві золоті, срібну та бронзову медалі.

На XIX Олімпійських іграх 1968 року в Мехіко (Мексика) баскетболіст Анатолій Поливода здобув «бронзу».

На XX Олімпійських іграх 1972 року в Мюнхені (ФРГ) баскетболіст Анатолій Поливода здобув «золото».

На XXI Олімпійських іграх 1976 року в Монреалі (Канада) футболісти Віктор Звягінцев та Анатолій Коньков стали бронзовими призерами.

На XXIІ Олімпійських іграх 1980 року в Москві (СРСР) завойовано 8 медалей: «золото» – Ілля Мате (боротьба вільна), Олександр Сидоренко (плавання), Ніна Зюськова і Надія Ткаченко (легка атлетика); «срібло» – Олександр Первій (важка атлетика), Василь Архипенко (легка атлетика), Віктор Мірошніченко (бокс); «бронза» – Валерій Подлужний (легка атлетика).

На XXІV Олімпійських іграх 1988 року в Сеулі (Корея) володарем золотої медалі став Сергій Бубка (легка атлетика); «срібло» виборов Олексій Бориславський (плавання); «бронзу» – Валерій Лозік (плавання).

За роки Незалежності України у активі атлетів-олімпійців Донеччини – 14 нагород.

На XXVI Олімпійських іграх 1996 року в Атланті (США) Донеччину представили 14 спортсменів, які здобули 6 медалей: В’ячеслав Олійник – золота медаль (боротьба греко-римська); Лілія Подкопаєва – 2 золоті та 1 срібна медаль (гімнастика спортивна); Олег Кирюхін – бронзова медаль (бокс); Юрій Єрмаков – бронзова медаль (гімнастика спортивна).

На XXVII Олімпійських іграх 2000 року у Сіднеї (Австралія) за медалі боролися 19 спортсменів Донеччини. Срібним призером Олімпіади став борець греко-римського стилю Давид Салдадзе.

На XXVIІІ Олімпійських іграх 2004 року в Афінах (Греція) до складу збірної України увійшли 18 спортсменів Донецької області.

На XXIX Олімпійських іграх 2008 року у Пекіні (Китай) Донецьку область представляли 30 спортсменів. У їх активі 3 медалі: Юрій Сухоруков – срібна медаль (кульова стрільба); Ірина Ліщинська – срібна медаль (легка атлетика); Наталія Тобіас – бронзова медаль (легка атлетика).

На XXХ Олімпійських іграх 2012 року у Лондоні (Великобританія) Донеччину представили 39 спортсменів, четверо з яких стали бронзовими призерами: Ольга Саладуха, Марія Рємєнь, Аліна Логвиненко (легка атлетика); Ігор Радівілов (гімнастика спортивна).

На XXХI Олімпійських іграх 2016 року у Ріо-де-Жанейро (Бразилія) Донецьку область представили 21 спортсмен з 10 видів спорту.

На XXХII Олімпійських іграх 2020 року в Токіо (Японія) від Донецької області виступили 14 представників 5 видів спорту.