2020-07-23

Олімпійські ігри – 2020: затверджено нові терміни та правила

До списку спортсменів-кандидатів на участь в Іграх ХХХII Олімпіади в м. Токіо (Японія), затвердженого наказом Міністерства молоді та спорту України, входять 14 представників Донецької області.

«Восточный проект» поспілкувався з начальником управління фізичної культури та спорту Донецької обласної державної адміністрації, першим заступником керівника Відділення Національного олімпійського комітету України в Донецькій області Володимиром Мициком і дізнався, як карантин вплинув на фізичну форму спортсменів, а також про те, що змінилося в правилах проведення найважливішого заходу в світі спорту.

– Послаблення карантинних обмежень дозволило спортсменам повернутися до тренувань, як індивідуальних, так і в невеликих групах.

Олімпійські ігри розпочнуться в липні наступного року. Як Ви вважаєте, яким чином такий тривалий карантин вплинув на спортивну форму представників Донецької області, що є претендентами на участь у Іграх, і чи можливо за рік якісно підготуватися до змагань в режимі адаптивного карантину?

– Нові терміни Олімпійських ігор у Токіо – з 23 липня по 8 серпня 2021 року. Звичайно, карантин негативно вплинув на спортивну форму не тільки представників Донецької області, а й усіх атлетів світу, які готувалися до цих найважливіших змагань.

У березні поточного року було скасовано всі навчально-тренувальні збори і змагання, включаючи й відбіркові на Олімпійські ігри. Практично всі спортсмени залишилися без тренувань і змагальної практики. Тренувальний процес майже три місяці проходив у домашніх умовах. З 11 травня брати участь у навчально-тренувальних зборах дозволили членам збірних команд України, а з 1 червня – усім іншим закладам фізичної культури і спорту. У Донецькій області відновлення роботи ДЮСШ, ДВУОР, ШВСМ та інших спортивних закладів дозволено з 10 червня.

Звісно, на відновлення спортивної форми піде певний час. Це залежить від багатьох факторів, включаючи специфіку видів спорту, індивідуальні особливості спортсмена, рівень професіоналізму особистих тренерів і самих атлетів, і багато іншого. Чим професійніше спортсмен, тим легше йому вийти на пік своєї спортивної форми.

Тому в умовах адаптивного карантину, де дозволені навчально-тренувальні збори і змагання з дотриманням протиепідемічних вимог, року буде достатньо.

– Як регіональне відділення НОК співпрацює з управлінням у підготовці спортсменів до Олімпійських ігор?

– Відділення Національного олімпійського комітету України в Донецькій області тісно співпрацює з управлінням фізичної культури та спорту облдержадміністрації. Олімпійці Донеччини активно залучаються до всеукраїнських освітніх проєктів, які реалізує НОК України: «Олімпійський урок», «Олімпійський день», «OlympicLab», «DolikeOlympians» та інші.

У минулому році Відділення НОК в Донецькій області надало допомогу на операцію нашим кандидатам на Олімпійські ігри Аліні Логвиненко і Артему Коноваленку, а також допомагає іншим провідним спортсменам регіону.

– Скільки спортсменів Донецької області є претендентами на участь у Іграх?

– До списку спортсменів-кандидатів на участь у Іграх ХХХII Олімпіади в м. Токіо (Японія), затвердженого наказом Міністерства молоді та спорту України, входять 14 представників Донецької області:

  • боротьба вільна: Олександр Хоцянівський, Аліна Бережна (Махиня);
  • боротьба греко-римська: Олександр Чернецький;
  • велоспорт: Анатолій Будяк, Валерія Кононенко;
  • легка атлетика: Ольга Саладуха, Вікторія Хапіліна, Олександр Сітковський, Аліна Логвиненко, Сергій Смелик, Олексій Поздняков, Артем Коноваленко, Мар’ян Закальницький;
  • тхеквондо (ВТФ): Андрій Гарбар.

З числа цих спортсменів ліцензії мають четверо: Олександр Хоцянівський, Ольга Саладуха, Вікторія Хапіліна, Олександр Сітковський.

На момент, коли було припинено на всіх рівнях відбір на Олімпійські ігри, визначилося тільки 57% спортсменів від загальної кількості кваліфікаційних місць. У період із березня по травень 2020 року мав пройти завершальний етап відбіркових змагань, де планувалося розіграти решту ліцензій. Тому в наших планах – представити Донецьку область на Олімпійських іграх у кількості близько 20 спортсменів. Ми покладаємо надії на потрапляння в команду Анни Шумиліної (вітрильний спорт), Вікторії Ткачук, Наталі Семенової, Вікторії Калюжної (легка атлетика), Станіслава Оліферчика (стрибки у воду), Юрія Сухорукова (кульова стрільба), Ірини Хохлової (сучасне п’ятиборство), Коу Лея (теніс настільний).

Наразі тренування спортсменів проходять тільки на території України або їм вже доступні заняття на підготовчих базах за кордоном? Якщо так, то де тренуються спортсмени Донецької області?

– Поки спортсмени Донецької області ведуть підготовку на спортивних базах рідного краю та інших регіонів України.

Першими в місто Київ на навчально-тренувальний збір у складі збірної команди України вирушили представники складно-координаційного виду спорту – стрибки у воду. Далі до них приєдналися представники єдиноборств (бокс, боротьба вільна і греко-римська, дзюдо). Також на столичних спортивних базах готуються представники сучасного п’ятиборства, важкої атлетики, велоспорту. Представники легкої атлетики в основному готуються у рідних стінах, на базі стадіону «Металург» у місті Бахмут, який має статус бази олімпійської та паралімпійської підготовки. На цьому об’єкті створено всі умови для повноцінної підготовки спортсменів високого класу.

Спортивні бази за кордоном використовуються представниками велоспорту в зимовий період (Туреччина), а також легкоатлетами, що спеціалізуються на марафонському бігу, спортивній ходьбі, довгих і середніх дистанціях в осінньо-весняний період (гірська підготовка в Киргизії). Сподіваємося, що до цього часу спортсмени зможуть взяти участь у цих важливих зборах з підготовки до майбутніх Олімпійських ігор.

В області відкриваються нові спортивні обєкти. Які з них за технічними характеристиками підходять для підготовки спортсменів до змагань такого рівня?

– Цього року в рамках національного про’кту «Велике будівництво» на території Донецької області буде введено в дію 5 нових стадіонів:

  • реконструйований стадіон імені Юрія Скиданова в Слов’янську;
  • реконструйований стадіон «Шахтар» в Селидовому;
  • споруджений «з нуля» стадіон у Волновасі (по вул. Донецькій);
  • два об’єкти в Краматорську: крите футбольне поле в парку культури та відпочинку «Сад Бернадського» (уже відкрито 14 травня) і спортивно-оздоровчий комплекс по вул. Парковій.

Усі перелічені об’єкти, окрім критого футбольного поля в Краматорську, за своїми технічними характеристиками можуть використовуватися для підготовки спортсменів вищої майстерності з таких видів спорту, як легка атлетика, триатлон, сучасне п’ятиборство, а як допоміжні – для всіх видів єдиноборств. На всіх стадіонах планується укладання сучасних легкоатлетичних доріжок, роздягальні, душові. Також, окрім Волновахи, будуть збудовані нові спортивні майданчики (для ігрових видів спорту, занять тенісом і вуличні тренажери).

– Що таке розширений кваліфікаційний період?

– У зв’язку з перенесенням Олімпійських ігор на рік, виконком МОК прийняв ряд змін у правила відбору. Було розширено кваліфікаційний період до 29 червня 2021 року, тобто ця дата – крайній термін кваліфікаційного періоду, менше ніж за місяць до початку Ігор (23 липня).

– Яке значення для спортсменів Донецької області мають зміни у вікових вимогах і для чого це було прийнято?

– Зміни у вікових вимогах не торкнулися спортсменів Донецької області. А прийняті вони були з урахуванням нових дат проведення Олімпіади. Їх суть – наявні в кваліфікаційній системі вікові критерії було розширено з можливістю брати участь у 2021 році тим спортсменам, які мали це право в 2020 році.

Виняток становить футбол, де максимальні вікові обмеження становили 23 роки. Через перенесення Олімпійських ігор вік підвищили до 24 років. А в боксі спортсмени для участі в Іграх повинні мати дати народження з 1 січня 1980 року по 31 грудня 2002 року.

– На Вашу думку, перенесення Олімпійських ігор на 2021 рік – правильне рішення, або все ж варто було провести змагання, але з дотриманням протиепідемічних правил?

– Олімпійські ігри варто було проводити в 2020 році з дотриманням протиепідемічних правил. Ніхто не знає на сто відсотків, що ситуація з пандемією покращиться, що до нових призначених дат змагань винайдуть вакцину. Може скластися така ситуація, що Олімпійські ігри й зовсім скасують. А це буде величезним ударом по атлетах, адже для них – це не просто хобі або улюблене заняття, це їхнє життя. До того ж, деякі провідні спортсмени Донецької області вже вікові, й Ігри в Токіо будуть завершенням їх спортивної кар’єри.

 

 «Восточный проект», № 29 (1237), 22 липня 2020 року

Поділитись